101
  102
  103
  104
  105
  201
  202
  203
  204
  301
  302
  303
  304
  305
  Klikněte pro zvětšení

  Středa 22., čtvrtek 23., pátek 24. a sobota 25. června, 21.00 hodin, Zámek Nové Hrady u Litomyšle

  Festivalová stagiona v kouzelném prostředí rokokového zámečku Nové Hrady. Kromě ukázek dobové zábavy a občerstvení bude v přírodním divadle prováděna novodobá premiéra výpravné holdovací latinské opery jaroměřického skladatele Františka Antonína Míči z roku 1735.

  František Antonín Míča: Operosa terni Colossi Moles, gratulační opera o třech jednáních

  Ensemble Damian, umělecký vedoucí, dirigent Tomáš Hanzlík


  Fotogalerie

  Pořadatelé děkují za bezplatné zapůjčení prostor a nezištnou pomoc majitelům zámku Magdě a Petru Kučerovým.


  Samotná opera jaroměřického hraběcího komorníka a kapelníka Františka Antonína Míči (1696 - 1744) byla poprvé a naposledy uvedena v prosinci 1735 v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jejím posláním nebylo nic míň, nic víc, než oslava jmenin hraběte Johanna Adama Questenberga. Název díla „Namáhavá stavba tří kolosů“ odkazuje na tři země, ve kterých měl Questenberk svá panství - v Čechách, na Moravě a v Rakousku. Míča nastudovával pro Questenberga řadu oper vynikajících italských skladatelů a právě Operosa vykazuje v největší míře poučení tím nejlepším, co opera v té době nabízela. Zároveň je důkazem, že sám tenorista Míča, i celý jeho jaroměřický "tým", byli všichni vynikajícími zpěváky.

  Tomáš Hanzlík, umělecký vedoucí a dirigent souboru Ensemble Damian, který v Nových Hradech operu provedl, toto Míčovo dílo našel a upravil pro provádění. Ensemble Damian má v Olomouci vlastní festival barokní opery a je velmi uspěšný. Podle Hanzlíka je Operosa Terni Colosse Moles rozsahem i kvalitou nejreprezentativnějším zachovaným Míčovým operním dílem. Koloraturní árie patří k tomu nejobtížnějšímu, co bylo možné v dobových partiturách nalézt. Doprovod počítá se smyčcovým orchestrem, dvěma klarinami, tympány a jedním dřevěným dechovým nástrojem. V souladu s hudbou sloužící původně velmi radostné události, byla i novodobá inscenace spíš oslavou svátku majitele zámku. Tedy rozpustilou taškařicí plnou bizarních převleků, končící ohňostrojem.

  Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)