101
  102
  103
  104
  105
  201
  202
  203
  204
  301
  302
  303
  304
  305

  Děj opery je zčásti inspirován Shakespearovou hrou Sen noci svatojánské, zároveň zahrnuje některé barokní obrazy a komické scény Purcellovy verze.

  I.
  Je noc.

  V zámecké zahradě chystají elfové a Titánie – královna víl, večerní slavnost. Nečekaně se objeví Oberon, který na oslavu nebyl pozván, a je proto velmi uražen. Jejich dřívější, dlouho trvající manželský spor se tím vyhrotí a Oberon plánuje pomstu.

  V zahradě mají také domluvenou schůzku milenci – Hermie a Lysandr. Demetrius, který Hermii navzdory odmítání také miluje, sleduje dvojici a sám je sledován Helenou, jejíž láska je mu naopak na obtíž.

  Řemeslník Klubko spolu s několika kumpány se snaží po setmění dohonit svou denní povinnost, totiž údržbu zahrady, kterou zmeškali dlouhým vysedáváním v hospodě. Královna, Víla a elfové hájí svůj prostor, rozeženou proto řemeslníky do všech stran a rarášek Puk dokonce Klubkovi přičaruje oslí uši.

  V zahradě je sice klid, ale rozmrzelá Titánie už nemá náladu na slavení a chystá se ke spánku.

  Oberonův plán je prostý. Skrze čarovný květ omámí smysly spící královně, aby se po procitnutí zamilovala do prvního živého tvora, kterého spatří. Pukovým přičiněním je to právě nedaleko dřímající Klubko, ke kterému Titánie zahoří neovladatelnou vášní.
  Oberon je se svým dílem spokojen jen částečně, navíc uličník Puk pro své pobavení pobláznil kouzlem i všechny ostatní a vznikla z toho slovy Shakespeara „skvostná motanice“.

  Je na čase dát vše do pořádku.

  II.
  Vychází slunce.

  Nový den symbolicky vítají Juno a Phoebus – antičtí bohové.

  Víly a elfové pořádají maškarní ples na počest Oberonových narozenin.

  Královna procitne ze svého omámení a zoufá si nad krutým ponížením. Přesto touží vyhledat svého manžela a usmířit se s ním.

  Klubko, jehož sebevědomí je značně posíleno nočním dobrodružstvím, marně hledá svou obdivovatelku v reji masek a krinolín. K pobavení Puka a všech přítomných si ji splete s Elfem a vyžaduje stůj co stůj alespoň jedno políbení.

  Omyly noci jsou pryč, milenecké páry usmířeny, vše směřuje ke šťastnému konci a oslavě manželství.

  Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)